Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Стипендії міського голови отримали юні інтелектуали, дослідники та лідери

19.10.2021
Стипендії міського голови отримали юні  інтелектуали, дослідники  та лідери

Інтелектуали, дослідники, лідери, спортсмени, таланти. 30 учнів та вихованців житомирських освітніх закладів отримали сьогодні стипендії міського голови. Всі вони перемогли у загальноміському конкурсі «Обдарованість року-2021».

Арсеній Касянчук, учень 11 класу ЖМГГ №23,  - дослідник року. Арсеній – юний астрофізик. Він є співавтором дослідницьких публікацій спостережень комет та астероїдів в циркулярах Центру малих планет Смітсонівської астрофізичної обсерваторії Кембриджу.  У таких космічних спостереженнях Арсеній бере участь з 2018 року. Небесна механіка, природа тіл та їх поводження у космосі цікавлять хлопця з 11-річного віку. Своїм наставником називає Олександра Баранського, який працює в Київській національній обсерваторії в Лісниках, де діє Спостережна станція астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Саме там юний житомирський астрофізик знайшов своїх однодумців.

«На станції є два телескопи. Коли гарне небо, ми їдемо туди на ніч чи  декілька ночей. Центр малих планет нам дає програму. Наприклад, повідомляє, що треба зняти комету, яка  пролетить… Знімки ми аналізуємо, визначаємо місця положення тіла на цьому знімку і надсилаємо в Центр малих планет. Ця організація вносить дані  у певний каталог спостереження  за кометами і тілами. Систематизація даних – це дуже важливо. Там і є моє прізвище», - розповідає  Арсеній.

Саме  житомирський юний дослідник випробував обсерваторію на рахунок спостереження за астероїдами, позаяк до цього тут спеціалізувалися  більш  на кометах. Арсеній визначив фізичні параметри астероїдів і закцентував увагу на «перспективному» астероїді «624 Hektor». «Його спостерігати незручно, видно тільки два рази на рік і то дуже короткий час.  Але технічні можливості цього астероїда, наприклад, колонізація нашої системи, - дуже перспективні. Бо у нього стала швидкість та орбітаТам можна робити у майбутньому космічні станції, які будуть рухатися без витрати палива»,  - розповідає  дослідник-інтелектуал.

Зі своїм  дослідженням  астероїда Hektor Арсеній Касянчук цьогоріч переміг на обласному рівні Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН.  У липні цього року  його доповідь слухали на 27-ій молодіжній  міжнародній конференції науковців з астрономії та космічної фізики.  Також він брав участь  у Київській  міжнародній  конференції «Астрономія і космічна фізика»  та у XVІІ Міжнародній Гамівській астрономічній  конференції  м. Одеси.

Хлопець відвідує ще гурток з астрономії на базі  ЗОШ №8 м. Житомира. Каже, наразі  планує створити каталог астероїдів,  потенційно небезпечних для Марса.

«Астрономія дає можливість практично побачити природу в космосі. Фізика теоретично підтверджує, а астрономія перевіряє. Астрономи дізнаються, як утворилося життя та природа Всесвіту. Завдяки астрономії людство зможе прогресувати», - переконаний  Арсеній. Твердо знає, що своє життя хоче пов’язати з астрофізикою. Тому і вступатиме  до університету ім. Тараса Шевченка.

Дослідницею року стала і  Куровська Анастасія, яка  навчається на IV курсі Державного навчального закладу «Центр сфери обслуговування м. Житомира».  Вона  - переможниця   обласних олімпіад  з «Охорони праці» та  «Економіки» серед здобувачів професійно-технічної освіти. Цьогоріч вона перемогла і у  Всеукраїнському  конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН, відділення «Екології та аграрні науки».

Попри те, що дівчина здобуває професію перукаря-модельєра та манікюрника-візажиста,  вона  серйозно цікавиться біологією та екологією. Каже: ці природничі дисципліни для себе відкрила на першому курсі училища. «Мій наставник та науковий керівник – викладачка біології та екології Лариса Шевчук. Вона і стала моїм науковим керівником на МАНі. Ми досліджували важливу тему -  забруднення водойм. Над роботою працювали три роки. Це наша друга робота, з якою ми перемогли. Раніше ми ще досліджували басейн річки Тетерів у Житомирській області. А в цьому році – річки всієї України».  Дівчина розробила інтерактивну карту, яка є в інтернет-доступі. «Карта показує якість водойми і фото молюсків, з якими ми працювали. Натискаєте на певний пункт збору – показується місцевість та молюски, які там були виловлені», -  каже дослідниця.

Анастасія зізнається: коли вступала  до училища, навіть і подумати не могла, що  серйозно захопиться біологією та екологією. Тепер після закінчення закладу хоче вступити до університету ім. Тараса Шевченка  на біологічний профіль.

Владислав Котвицький навчається на ІV курсі Державного навчального закладу «Житомирське вище професійне технологічне училище».  Владислав  переміг у номінації  "інтелектуал року".  Упродовж  навчання хлопець перемагав в обласному етапі  Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності серед здобувачів професійної освіти з професії «Електрогазозварник». Займав призові місця в олімпіадах з предметів «Обладнання та технології зварювальних робіт», «Читання креслень», «Охорона праці».   Свої оригінальні  ідеї втілює у конструкціях з металу в гуртку технічної творчості, що діє в училищі. Владислав каже: не так давно сконструював сушку для зерна. Її висота – 24 м. У цій конструкції сушиться зерно і  одразу транспортується  у склад. Такі конструкції Владислава використовують агропідприємства Бердичева та Києва.

А от Валерія Шарова перемогла у номінації «Талант року». Валерія навчається  у  9 класі  ЗОШ №28.  Дівчина неодноразово здобувала призові місця  у  різних літературних конкурсах, пише  вірші. Валерія – переможниця міських етапів Міжнародних конкурсів ім. П. Яцика. Також  вона  отримала перемогу на всеукраїнському рівні у  конкурсі імені Т.Г. Шевченка.  Вона є переможницею  обласного   конкурсу  на кращий відеоролик до 30-річчя незалежності України, конкурсу агітколективів «Екофактор» та «Молодь обирає здоров’я», є авторкою  дитячого проєкту «Родина читає вірші Лесі Українки».

А Владислав Лозовий, учень 10 класу ліцею №25, окрім стипендії міського голови, отримав ще й срібну медаль Європейської юніорської олімпіади з інформатики. Медаль юному інтелектуалу вручив  Антон Ципко  - випускник університету Берклі,  золотий призер міжнародної олімпіади з інформатики 2017 року, яка проходила в Ірані (Тегеран).

«Срібна медаль Владу вручена за  перемогу у Європейській юніорській олімпіаді з інформатики (програмування), яка відбувалася онлайн з центром в Румунії. Збірна України брала участь у м. Ужгород. Це перемога на міжнародному рівні», - каже Антон Ципко.  Окрім того, Владислав був неодноразовим призером всеукраїнських олімпіад та конкурсів  з математики, інформатики та програмування.