Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

20.10.2021
20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

Рак грудей підступний, але виліковний, якщо вчасно його діагностувати. У приміщенні житомирської поліклініки №1 діє  цифрова мамографічна система, яка дозволяє виявити рак на ранній стадії.   

Від 1 січня 2021 року обстеження на апаратіпройшли близько 2,5 тисячі жінок. З них у 125-ти виявили рак. Апарат дозволяє виявляти  пухлини до 3 мм. Це надзвичайно важливо, кажуть лікарі, адже 94%  випадків раку грудей виліковуються, якщо діагноз поставлений саме на ранній стадії.

Завідуючий Житомирським міським мамологічним центром, онкохірург-мамолог Микола Міненко каже: з кожним роком в Україні збільшується тенденція до росту захворюваності. ВООЗ дає невтішний прогноз: у 2035 році смертність від раку молочної залози у жінок  перевищуватиме смертність від серцево-судинної патології.  Лікар наголошує: хвороба ще й дуже помолодшала, і вже 18-річні дівчата раз на рік мають робити як мінімум УЗД грудей.

При виявленні патології лікарі роблять все, аби  лікування  пацієнтки було ефективним, каже Микола Міненко. Та, зізнається, буває по-різному. Адже якщо у жінки діагностують рак вже на III-IV стадії, то не завжди лікування є ефективним.

«23-річна дівчинка прийшла на прийом. У неї рак.  Її прооперували. Після органозберігаючої операції пройшло три роки. Вона завагітніла і народила дитинку. Все добре», - розповідає лікар.

Інший випадок: «Зараз у нас лікується дівчина, якій теж  20 років. Молода пацієнтка вже пройшла багато курсів хіміотерапії,  і зараз у неї, на жаль,  вже метастази. Лікування в основному паліативне.  Прогноз поганий, але в неї є надія.  Ми її всі  тут підтримуємо».

Метод обстеження  на  цифровому мамографічному  апараті  важливий  ще й тим, що дозволяє виявити пухлинні утворення   до їх клінічного прояву. Обстеження на цифровому мамографі є  безпечним.

«Апарат не має контрасту, він не є шкідливим для людського організму.  Це справді прорив у  ранній діагностиці раку, бо  система  дозволяє  виявити пухлини  до 3 мм.Цифрова мамографія набагато краще показує, ніж аналогова. А томосинтез дає можливість поміліметрово та пошарово  обстежити  молочну залозу, чіткіше побачити ті ділянки, які  можуть викликати підозру», -  каже лікар. Цей апарат дозволяє робити мамографію молодим жінкам, що є важливою перевагою  такого мамографа.

Оглядова процедура триває від 2-х до 10-ти хвилин: це залежить від   щільності  молочних залоз. Результати автоматично передаються на робоче місце лікаря.

Рак грудей за умови раннього виявлення  піддається лікуванню. На I стадії виліковний у 95% жінок, на II - у 85%,  на III -  лише 50%. Саме тому своєчасна  діагностика  цієї хвороби є надважливою.

У мамологічному центрі кажуть: при обстеженні  ракові пухлини найчастіше виявляють  у жінок 54-річного віку. У групі ризику ті, у чиїх  родинах  були чи є  жінки із  захворюванням на рак молочної залози чи яєчників.

«Існує міжнародний протокол обстеження тих, хто в групі ризику, і тих, хто не групі ризику. Якщо 25-річна жінка приходить і каже, що у її  родині в когось із жінок було захворювання,  ми йдемо по іншій програмі перевірки.  Тому «чи хворіли жінки  у родині?» - це перше запитання до пацієнток», - додає  онкохірург-мамолог  Ярослав Сущенко.

Лікарі нагадують: щорічні огляди мають стати способом життя  жінок. Мамографію рекомендують проходити жінкам після 40 років  раз на рік. Також обов’язковим таке обстеження є для жінок, у яких є підозра на пухлинні утворення,  та для тих, у кого найближчі родички мали чи мають рак молочної залози.

Обстеження на  сучасному мамографічному апараті у Поліклініці Центральної міської лікарні №1 (вулиця Велика Бердичівська, 32)  є безоплатним  як для житомирянок, так і для  мешканців інших населених пунктів. Умова безоплатного обстеження – електронне направлення від сімейного лікаря. У разі самозвернення – вартість  обстеження  становить 350 грн.  

Додаткова  інформація – за телефоном: 0685793320(мамографічний кабінет).