Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Як це – бути соціальним працівником?

07.11.2021
Як це – бути соціальним працівником?

Вони завжди готові допомагати людям. Кажуть, просто інакше не можуть.  У день свята представників важливої для суспільства сфери ми запитали: як це – бути соціальним працівником?

Анастасія  Василенко 9 років працює соціальним вихователем у Центрі комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю. Сюди прийшла одразу після закінченню вишу.  Про обраний шлях не шкодує. «Я за спеціальністю психолог. Мені подобається з дітьми працювати. Бо з дітьми з інвалідністю не менш цікаво. Головне -  вивчити кожну дитину, знати  підхід та вміти з нею працювати, наприклад, заспокоїти, коли вона нервує…».  Свій професійний вибір зробила свідомо: її батьки мають інвалідність і працюють у соціальній сфері.

Відділення денного перебування, де працює Настя, на сьогодні  відвідують 18 дітей з комплексними порушеннями розвитку. Найменшій – 8, найстаршій – 16.

«Робота будь-яка складна… Інколи важко фізично, бо коли діти вже 15-річного віку у підгузках, їх  ще й переодягти треба … Звичайно,  і хвилини  відчаю бувають. Та з вигоранням намагаюся боротися. У нас нещодавно  спеціальні тренінги були, є ще відпустка.  Так що сил намагаюся набратись».

А посмішки,  гарний настрій дітей  та  обійми додають сил працювати.  Мами розповідають, що у вихідні їхні чада дочекатися не можуть, коли знову прийдуть. А якось Настя зустріла дівчинку, яка вже два роки, як  завершила реабілітацію в закладі. «Вона  з тролейбуса виходила, побачила мене і з обіймами. Приємно, що згадала!»

Вже понад 12 років досвіду у соціальній сфері  має і Наталія Поплавська.  У «Прозорому офісі» до  неї звертаються люди за консультацією з отримання соцдопомоги чи житлової субсидії. «Пенсіонери  та  люди з інвалідністю часто про все своє життя розповідають та про свої хвороби… Соцпрацівник повинен вміти вислухати і підтримати словами».  Каже, в позаробочий час зранку, ввечері, у вихідні  - постійні дзвінки від людей. Запитують про документи на ту чи іншу допомогу.

А інколи, каже Наталія, буває так, що хочеш зробити більше, та впираєшся в рамки своїх можливостей.  Наприклад,  коли права на допомогу  людина не має,  і це - найважче. «Намагаєшся словесно зарадити, пояснити та підтримати якось, - каже. Найбільша нагорода для неї – це слова людської вдячності.  «Сьогодні їх чула від молодої пари, яка оформляла допомогу при народженні. Вчора дідусь казав, що піде до керівництва департаменту і напише там, яка я молодець», - посміхається Наталія Попласька.

Аліна Добровицька   у соціальній сфері  вже  понад 30 років. З них 25 – у міському територіальному центрі. Робота з одинокими непрацездатними людьми, більшість з яких похилого віку, -  нелегка, каже жінка.  Та поза терцентром свого життя вже не уявляє,  бо відчуває, що потрібна підопічним. Таких у терцентрі обслуговується понад 6 тисяч. Пані Аліна працює у відділенні «Догляд вдома».

На запитання, що найважче у роботі, відповідає: бачити, коли від людини відмовляються рідні. «Людина досягає того віку, коли не може самостійно дати собі ради, залишається наодинці без підтримки близьких.  А  помирає, то, буває, похованням займаються соцпрацівники. Потім…. і родичі з’явитися можуть…», - говорить із сумом.

 «А ось недавно, - продовжує, -  моя 74 - річна підопічна впала вдома і не могла піднятися через хворобу серця.  Я телефоную, вона не відповідає.  Ми із соціальними працівниками їдемо туди, квартира відчинена, заходимо, вона на підлозі лежить.   Одразу  швидку викликали.  Добре, що встигли».

Інколи люди телефонують просто поспілкуватися, бо одинокі - відчувають цю потребу. А вислухати  таку людину – це не менш важлива для неї допомога. «Якщо не готовий слухати, розуміти, задовольнити потребу людини, то працювати у соціальній сфері не будеш. До нас в терцентр дехто влаштовувався на роботу, то 4 дні пропрацював і все. Кажуть, важко…»

 Та пані Аліна згадує і приємні моменти: «Привітаєш з днем народження  когось із підопічних. Щось приготуєш та принесеш людині. Просто вислухаєш.  Приїдеш до неї з ручною роботою, яку  виготовили в гуртках терцентру. Або з однією квіточкою зайдеш…  А вона вже світиться щастям.  Такі моменти гріють душу…».

Нагадаємо, 7 листопада своє свято відзначають працівники соціальної сфери.