Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

«Дякую, що моя мама посміхається» або 24/7 — заради того, щоб соціальна та психологічна допомога людям була своєчасною

20.11.2023
«Дякую, що моя мама посміхається» або 24/7 — заради того, щоб соціальна та психологічна допомога  людям була своєчасною

"Дякую, що моя мама знову посміхається".  Це слова 13-річного хлопчика, який був свідком насильства в родині.

"Почути їх — найвища нагорода. Це додає сил працювати заради допомоги людям", — говорить Юлія Савченко, психологиня Житомирського міського центру соціальних служб міської ради та мобільної бригади соціально-психологічної допомоги.

За пів години у неї планова консультація. Пані Юлія вестиме прийом. Це важлива форма психологічної допомоги людині, що потрапила у кризову ситуацію чи має досвід травматичних подій.

"Не залишати сам на сам таку людину,  відновити почуття довіри, впевненості та безпеки..."', — каже фахівчиня про елементи первинної психологічної підтримки.

У  соціальній сфері Юлія Савченко працює 10 років. До цього була вихователем у дитячому садочку. Ні на мить не шкодувала про зміну вектора професійної діяльності. Мовляв, коли бачиш, як  родина долає кризу і більше не потребує соціального супроводу, усвідомлюєш суспільну важливість своєї роботи.

В її професійній практиці безліч історій, вартих екранізації. І недитяча мрія Максимка побачити маму усміхненою здійснилася, бо поруч були фахівці, які доклали максимум зусиль до її здійснення.

Алкоголь став причиною жорстокості в родині  хлопчика. Через зловживання дідусем Максимко неодноразово був свідком домашнього насильства. Постраждалі — його бабуся та мама, а також дитяча вразлива психіка.

Сумнівні компанії,  агресія до рідних, приниження та постійні погрози стали регулярними. А коли одного разу словесний конфлікт перейшов у фізичний, неповнолітній хлопчик сам викликав поліцію.

"Ми виїхали на адресу потерпілої, щоб оцінити потреби та надати необхідну допомогу. Олена, мама Максимка, категорично відмовлялася від запропонованих їй послуг. Єдине, на що погодилася, — звернутися до лікаря, бо під час останнього конфлікту частково втратила слух та мала сильні головні болі", — згадує пані Юлія. Вона пам'ятає, яким наляканим був Максимко і зовсім не йшов на контакт.

Його мамі пояснили: син потребує консультації психолога для діагностики та стабілізації психоемоційного стану.

"Родину  взяли  під соціальний супровід та надавали комплекс соціальних послуг з метою підтримки. З’ясувалося, що й Олена теж залежна.  Я ж намагалася мотивувати  її  до лікування", — розповідає психологиня...

Суд виніс обмежувальний припис кривднику, і він з'їхав зі спільної квартири. Мама  Максимка повернулася додому після тривалого лікування в приватному реабілітаційному закладі.

Пані Юлія каже, переймалася, щоб травматичний досвід, який отримав хлопчик, не заважав йому бути щасливим у майбутньому та не повторився «родинний сценарій».

"Наразі у Максимка  все добре. Він емоційно відновився і вже довіряє своєму оточенню: у нього з'явилися друзі серед однокласників, підвищилася самооцінка. Відвідує гурток плавання, вивчає англійську", — тішиться психологиня.Каже, що не вчить жити, а допомагає. Без осуду і критики. "Людина сама знаходить вихід. Психолог не в змозі  розв’язати проблеми своїх клієнтів, але він може  допомогти..."

Хвилини  відчаю у неї теж бувають. Та вона намагається не опускати рук, бо розуміє, наскільки важливою є  її  робота  для громади. Це, власне, і підтверджують її слова:

" Тішуся, що моя праця не марна, коли  бачу,  як  люди отримують змогу  радіти життю без насильства, розірвавши це  коло…».

Вона щиро розділяє цінності свого колективу і  запитує, чому спілкуємося ми тільки з нею, а не з її колегами. Адже всі вони працюють 24/7 заради того, щоб соціальна та психологічна допомога сім'ям  в складних життєвих обставинах, членам сімей ВПО та військових, особам, які потерпають від насильства, була своєчасною.

 

                                                                        Деякі імена у публікації змінені. На фото —  тільки частина колективу Житомирського міського центру соціальних служб міської ради, бо зібрати «невтомних бджілок» нереально.