Офіційний веб-сайт Житомирської міської ради

Профтехосвіта Житомира має перспективи розвитку

11.06.2024
Профтехосвіта Житомира має перспективи розвитку
Про це говорять естонські партнери, які допомагають реформувати професійну освіту нашої громади.

Естонці діляться досвідом та пропонують реалізувати його у Житомирі. Хоча і кажуть: в Україні цей шлях буде іншим.

Місто Рівне — українська громада з такими ж можливостями, як і наша. Тут нові підходи у сфері професійної освіти уже впроваджені — також за естонської підтримки, і представники житомирських закладів це побачили.

В межах проєкту кожен із п'яти закладів провів важливу роботу — внутрішнє оцінювання всіх сфер — від навчально- виховної до управлінської. Як правильно це робити, житомирські педагоги професійного навчання вчилися в Естонії.

Тут вони побачили, якою може бути профтехосвіта і що саме потрібно змінювати, щоб готувати фахівців, які стануть конкурентоспроможними на завтрашньому ринку праці.

Та важливим, зі слів представника Міністерства освіти Естонії Рауля Аммера, є не документ, а саме аналіз своєї діяльності та розуміння, що саме потрібно змінювати.

До прикладу, було проведено дослідження, на скільки задоволені учні та вчителі профтехосвіти навчальним процесом і що б хотіли змінити. Результати обов'язково врахують при інноваційних впровадженнях. Наступним, не менш важливим етапом стане залученість роботодавців: важливо знати, на скільки задоволені роботодавці співпрацею із закладами професійної освіти, позаяк ринок праці та роботодавці — це один із двох найважливіших аспектів профтехосвіти. Другий аспект — це учні — діти чи дорослі, що здобувають професійні знання та набувають навички.

"Ці дві системи рівнозначно важливі, — каже пан Рауль. — Ми не можемо фокусуватися тільки на учнях, бо важливо знати, для кого ми готуємо професійних працівників. Це враховано в стратегії розвитку професійної освіти Житомира. Та багато ще й залежить від педагогів, що працюють у цих закладах", — наголошує естонський посадовець.

Житомирська профтехосвіта наразі переживає процес реорганізації — переходу з державної в комунальну власність.

"Ми формуємо мережу та працюємо над пріоритетними напрямками. І, враховуючи виклики сьогодення, маємо розвивати профтехосвіту на високому рівні. Надзвичайно вдячні всьому естонському народу за цей вклад, підтримку і сміливість. Маємо працювати ще й так, щоб профтехосвіта стала престижною", — зазначає заступниця міського голови Марія Місюрова. Каже, незабаром у Житомирі запрацює новий навчально-практичний центр з автозварювання. Центр відкриють на базі професійного ліцею, який цьогоріч виграв грант від Міністерства освіти.

Досвід Естонії мають впровадити і в Житомирі, як- от співпрацю закладів загальної середньої освіти та профтехосвіти. До прикладу, уроки праці для учнів ліцеїв проводити на базі закладів профтехосвіти.

Керівники закладів діляться: проєкт дав їм можливість перейти на високий рівень менеджменту, побачити свої слабкі сторони, розвивати сильні та рухатися вперед, маючи за приклад саме естонське "освітнє диво".